Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Bali l SAE l Luxusní hotely

   Základní informace
   Možnosti ubytování
   Fly & Drive & Sleep
   Pronájem automobilu
   Okružní programy
   Okruhy s průvodcem
   Výlety
   Transfery
   Letecká přeprava
   Mapa Kostariky
   Kontakt & rezervace

 

tento web provozuje


HOTLINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

 

Základní informace o Kostarice - Historie

 

Prehistorické období Kostariky je zahaleno rouškou tajemství: bylo objeveno jen několik archeologických vykopávek a neexistuje žádná zmínka o psaném jazyku. První historické záznamy pocházejí z roku 1502, kdy zde 17 dní pobýval Kryštof Kolumbus. Ten byl natolik okouzlen zlatem zdobeným oblečením místních obyvatel, že zemi okamžitě pojmenoval Costa Rica, „bohaté pobřeží“.
První osídlování Evropany probíhalo pomalu a trvalo téměř šedesát let, než se španělští osadníci poprvé odvážili do neprostupné džungle. Jakmile však kolonizace započala, začala Kostarika, stejně jako okolní země, trpět invazí Evropanů. Původní obyvatelstvo nebylo dost početné, aby mohlo vzdorovat Španělům a jejich počet dále klesal v důsledku jejich přecitlivělosti na evropské nemoci. Kostarika byla nejjižnější provincií Nového Španělska, správním městem bylo Cartago.

Národní muzeum

Očekávané zlaté bohatství se na Kostarice nenašlo, rozvoj se tedy na dlouhou dobu zastavil. Až v 18. století byla založena města jako Heredia, San José a Alajuela. Roku 1808 se začalo s pěstováním kávy. Země zbohatla, začala obchodovat se sousedními státy a vytvořily se třídní vrstvy. Do roku 1821 byla Kostarika součástí generálního kapitanátu Guatemala, pak se na několik let připojila k Mexickému císařství. V roce 1838 se stala nezávislou republikou. San José se stalo hlavním městem v roce 1824.
K zvláštnímu zvratu událostí došlo v roce 1856. Za vlády prezidenta Juana Rafaela Mory, v období, které se vyznačovalo značným kulturním a ekonomickým rozmachem, podnikl do Kostariky invazi americký dobrodruh William Walker se svojí armádou nikaragujských otroků. Mora vytvořil armádu z 9000 civilistů, která přes všechny pochybnosti dokázala Walkera vyhnat ze země.
Následující roky 19. století probíhaly ve znamení bojů mezi členy třídní elity a stoupenci prvních demokratických voleb.
Kromě dvouletého období diktatury Federika Granadose po roce 1917 si Kostarika uchovala demokratickou tradici až do konce 2. světové války, kdy se objevily levicové strany.

Ujarrás - ruiny

Ve čtyřicátých letech minulého století propukla občanská válka, když se exprezident Calderón a jeho následovník Picado spojily proti vítězi tajného hlasování, Ulateovi a José Figuerasovi. Z několikatýdenních bojů vyšel Figueres jako vítěz. Zformoval prozatímní vládu a předal prezidentský úřad Ulateovi.
Nařízení z roku 1949 konečně dalo hlasovací právo ženám a černochům. Poněkud kontroverzním činem bylo zrušení ozbrojených sil, Kostarika začaly být nazývána „jedinou zemí, která nemá armádu“.
Za svoje snahy rozšířit mír do ostatních zemí Střední Ameriky získal prezident Oscar Arias Sánchez v roce 1987 Nobelovu cenu za mír. Zároveň však odporoval politice USA v této oblasti, na což prezident Ronald Reagan reagoval omezením americké pomoci. Vážené ekonomické problémy přetrvávaly i za prezidenta Rafaela Calderóna.
V červenci roku 1996 se zemí přehnal hurikán César a zanechal za sebou desítky mrtvých. Jižní pobřeží Kostariky bylo odříznuto od zbytku země. Dálnice Interamericana byla dva měsíce neprůjezdná a celkové škody byly odhadnuty na 100 milionů colónů. V listopadu 1998 způsobil značné škody neblaze proslulý hurikán Mitch, ten ale nejvíce zpustošil země na severu, především v Hondurasu, Nikaragui a v Salvádoru. V únoru roku 1998 se stal prezidentem Miguel Angel Rodríguez. Jeho prioritou se stala ekonomika Kostariky aby vytvořil nová pracovní místa, začal privatizovat státní podniky a zvát zahraniční investory.

Nicoya - koloniální kostel

Když se v únoru 2002 blížily nové volby, začali si obyvatelé Kostariky stěžovat na neprůhlednost vlády a pochybné jednání mezi politiky. Tyto pochybnosti vyústily ve volby bez vítěze, sčítači odevzdaných hlasů vrátili hlasovací schránky v dubnu 2002. Rodríguezovým nástupcem byl zvolen Abel Pacheco z konzervativní Sociálně-křesťanské strany.
Pacheco zakázal novou těžbu ropy a nerostných surovin a navrhl zákony zajišťující obyvatelům země život ve zdravém životním prostředí.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

Oficiální stránky kostarického turistického ruchu