Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Bali l SAE l Luxusní hotely

   Základní informace
   Možnosti ubytování
   Fly & Drive & Sleep
   Pronájem automobilu
   Okružní programy
   Okruhy s průvodcem
   Výlety
   Transfery
   Letecká přeprava
   Mapa Kostariky
   Kontakt & rezervace

 

tento web provozuje


HOTLINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

 

Základní informace o Kostarice - Zdravotní rizika

 

Dengue - nakažlivé tropické onemocnění s vyrážkami, bolestmi hlavy a kloubů. Moskyti druhu Aedes aegypti, kteří tuto nemoc přenášejí, jsou aktivní především během dne a vyskytují se v městských oblastech poblíž lidských obydlí. Mezi hlavní příznaky horečky dengue patří vysoká horečka, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, nevolnosti a zvracení. Tři až čtyři dny po nástupu horečky se může objevit vyrážka. Někdy se mohou vyskytnout i vážné komplikace. Při onemocnění je třeba vyhledat lékařskou pomoc a absolvovat krevní testy pro zjištění nemoci. Proti dengue a malárii neexistuje vakcína, je nutné vyhnout se štípnutí komáry (nosit oblečení ve světlých barvách, dlouhé kalhoty a oblečení s dlouhými rukávy), používat repelenty a sítě proti moskytům, eventuelně užívat tablety jako prevenci. Hlavními symptomy malárie jsou horečka, zimnice, pocení, bolesti hlavy, průjem a bolesti břicha. V případě podezření na malárii ihned vyhledejte lékaře. Neléčená malárie může být příčinou vážných zdravotních problému, v horším případě i smrti. Pokud onemocníte malárií, nechte si po návratu do České republiky udělat další testy, neboť ve vašem těle mohou být stále paraziti, přestože už jste bez příznaků.
 

Tamarindo Beach

Cholera (malé riziko) – tato průjmová nemoc může způsobit rychlou dehydrataci a smrt. Choleru způsobuje bakterie Vibrio cholerae. Přenáší se přímým kontaktem, kontaminovanou vodou a jídlem. První příznaky se projevují 1 – 5 dnů po nákaze náhlým průjmem. Obvyklé je zvracení a svalové křeče, horečka tuto nemoc doprovází jen vzácně. V případě onemocnění vyhledejte lékařskou pomoc, doplňujte tekutiny a soli. Pravděpodobně budou nasazena antibiotika, ale v případě cholery je nejdůležitější dodržování pitného režimu. Prevencí cholery je dodržování osobní hygieny, nepít vodu z neznámých zdrojů a vyhnout se jídlům z mořských plodů.
Hepatitida – hepatitidu způsobuje několik virů, které se přenášejí různými způsoby. Nemoc se však vždy projevuje horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, únavou, pocity slabosti. Následují ztráta chuti k jídlu, žaludeční nevolnost, zvracení, bolesti břicha. Moč je tmavá, stolice naopak světlá, zežloutne kůže a oční bělmo.
Hepatitida typu A je přenášena kontaminovanou vodou a jídlem. V případě onemocnění se doporučuje klid na lůžku, je třeba pít dostatečné množství tekutin, jíst lehká jídla.
Hepatitida typu E se přenáší stejným způsobem jako Hepatitida typu A a může být velmi nebezpečná pro těhotné ženy.
Hepatitida typu B je v Jordánsku nejčastější. Šíří se infikovanou krví, krevními produkty a tělními tekutinami, např. při sexuálním kontaktu, krevních transfúzích nebo při používání nesterilních jehel. Příznaky onemocnění jsou vážnější než u typu A a nemoc může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím, např. k poškození jater nebo rakovina jater.
Hepatitida typu C a D se přenáší stejným způsobem jako typ B a také může vést k dlouhodobým zdravotním problémům.
Proti hepatitidě typu A a B je možné se nechat očkovat, proti ostatním typům neexistují vakcíny. Vyhněte se rizikovým situacím a dodržujte základní hygienická pravidla.
Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje také očkování proti žluté zimnici.
 

Punta Cocles, South Caribbean

Všichni cizinci, nacházející se přechodně v Kostarice, mohou v urgentních případech vyhledat lékařskou pomoc. Zdravotní péči poskytují soukromé a státní nemocnice. V soukromé nemocnici je potřeba předložit před ošetřením akceptovatelné mezinárodní zdravotní pojištěním nebo uhradit hotově veškeré náklady na léčbu. Při hospitalizaci je vyžadována finanční záloha ve výši 1.000 USD. Ve státní nemocnici je ošetření poskytnuto neodkladně, poté je vyžadována úhrada nákladů za ošetření nebo předložení mezinárodního pojištění. V San José existuje rozvinutý systém zdravotnických zařízení (státních nemocnic i soukromých klinik) s dobrým standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení nízká. Kontakt na nejbližšího lékaře má nicméně většina hotelů.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

Oficiální stránky kostarického turistického ruchu